POSLEDNJE VESTI

U Niškom naselju Jagodin mala pronađeno arheološko nalazište

22.10.2022.

U Niškom naselju Jagodin mala, prilikom iskopavanja, kako bi se izvršila izgradnja višespratnice, otkrivena je ranohrišćanska nekropola, sa preko 100 značajnih grobova.

Pronađena je ranohrišćanska nekropola, trinaest zidnih i pet pravih grobnica, iz IV i V veka n.o, na oko 500 metara kvadratnih, arheološko ispitivanje vrši se od 17. avgusta. Cilj je da se prikupljanjem podataka za propisivanje uslova zaštiti arheološko nasleđe.

Premeštanje grobnica kako bi se izgradila višespratnica, mogla bi da uništi najraniju i najznačajniju zaostavštinu ranohrišćanskog vremena i cara Konstantina, koje je hrišćanstvo izjednačilo sa ostalim religijama u Rimskom carstvu.

Arheolozi su ažurni širom sveta, njihova saznanja i pronalasci su značajni za sve, jer na taj način bi mogla da se sačuva zaostavština, ali i da se vidi kako su drevni ljudi živeli i koliko su bili ispred svog vremena. Neki pronalsci su lako za objasniti, ali nije uvek slučaj, često nam ostaje misterija. Elem, tu postoji i veliki turistički potencijal. Da bi se sačuvala arheološka nalazišta potrebna je kulturna svest podigne ns viši nivo.

Rimske grobnice jesu najstariji spomenici kulture, koje datiraju iz III i IV veka, mnoga slična nalazišta služe kao spomenici kulture. Na teritoji Niša se neretko dogodi takav slučaj, što je ogroman turistički potencijal. Rad arheologa nije jeftin, a kulutra toga doba je i te kako značajna, s obzirom na to da se njihova stečena znaja koriste i danas.

U Srbiji postoje mnoga slična zanimljiva otkrića.

Materijalna kultura nekog naroda ili etičkog grupisanja najvernije svedoči. Po načinu gradnje, vidi se da pripada IV veku, kada su se rimljani ustalili na ovim prostorima, u to vreme njih je lokalno stanovništvo prihvatilo, ali interesantno je, da je samo za rimljane važilo rimsko građansko pravo.

Građevinski materijal jeste važna tekovina ljudske civilizacije, a to najvernije svedoči  o materijalnoj kulturi naroda. Njihove monumentalne grobnice građene su bile od kamena i krečnog materjala, ako se uzidavalo u brdo. Dok su kamen od sige koristili za premošćavanje rastojanja i svodova. Umesto kamena koristili su opeku, arheolozi smatraju da se opeka kao proizvod lakše transportuje od zemlje ili blata. Kao i to, da je zid od opeke čvršći u odnosu na zid od zemlje, jer pri gradnji opekama nije potrebno stavljati privremene podgrade. Opeka, kao građevinski materijal, prvi put je upotrebljena na „Starom Istoku”.

Grobnice zidane u tom vremenu obično su  od pritesanog kamena, oblutaka i opeke koje vezuje krečni malter. Prostor za sahranjivanje je pravougaone osnove, zasveden poluobličastim svodom od opeka. U nekim arheološnim nalazištima, cela unutrašnjost grobnice, odnosno prostorije za sahranjivanje i središnji deo, bili su prekriveni  freskama.

Uključi se u diskusiju, ostavi svoj komentar

Vaša email adresa neće biti javno vidljiva. Obavezna polja su označena *


INFORMIŠI SE

Portal u službi građana.


Telefon: 018200062

E-mail: ininfonis@gmail.com





Bilten