Zasedanje, 27. sednice Skupštine grada Niša, na čijem je dnevnom redu bilo 17 tačaka, održano je u velikoj sali Skupštine opštine u Nišu, na kom je usvojen budžet grada za 2023. godinu.
Predsednik Skupštine Boban Džunić za 27. sednicu Skupštine grada, pretposlednju u ovoj godini istakao je da je jedna od najbitnijih tačaka budžet grada Niša za 2023. godinu, a pre toga tačka rebalans budžeta.
„Kada govorimo o rebalansu tekućeg budžeta on je manji za oko 93 miliona od prethodnog rebalansa iz juna iz ove godine. Najveće izmene koje se tiču ovog rebalansa je povećanje kapitala Javnog komunalnog preduzeća Toplane u Nišu. Na prethodnoj sednici Skuptine grada Niša doneli smo odluku koja je dozvoljavala povećanje osnovnog kapitala Javnog komunalnog preduzeća Toplane u Nišu, a na ovoj sednici usvajamo rebalans gde kroz rebalans omogućavamo da ta sredstva prenesemo na Toplanu. Toplana će ova sredstva upotrebiti za kupovinu bazuta kao zamenskog energenta.
Kada govorimo o budžetu za narednu godinu on iznosi 13.441.791.397 dinara što je za oko 2 milijarde dinara više u odnosu na budžet za 2022. godinu koju smo usvajali u ovom mesecu prethodne godine.
Kada govorimo o kapitalnim investicijama u narednoj godini, za kapitalne investicije izdvojeno je preko 3 milijarde dinara – za projekte koje se tiču kapitalnih investicija. To su infrastrukturni projekti radi se o mreži vodovoda, kanalizacije, revitalizacije i izgradnje ulica, učešće u projektima energetske efikasnosti, ulaganje u turizam, izgradnja akva–parka i otvaranje arheološkog nalazišta Medijana.
Sadašnja davanja gradskim opštinama u ovoj godini bila su 213 miliona, a u 2023. godini biće 236 miliona. Po opštinama to izgleda – gradskoj opštini Pantelej kroz budžet se izdvajaju sredstva u iznosu od 56 miliona, Crvenom krstu 45 miliona, opštini Palilula 52 miliona, Medijani 39 miliona i Niškoj banji 44 miliona”.
V.d. zamenica načelnika Uprave za finansije Nina Ilić govorila je o socijalnoj komponenti budžeta za 2023. godinu.
„Korisnicima koje prati gradska uprava za društvene delatnosti – korisnici koji se odnose na socijalne ustanove i ustanove kulture, ustanove za dečiju zaštitu, ustanove Mara, ustanove za fizičku kulturu odlazi 32,82% od budžeta, najveće učešće u budžetu imaju upravo ove ustanove koje se bave socijalom, obrazovanjem i društvenom komponentom od čega građani imaju direktne benefite. U odnosu na ovogodišnji budžet bilo je preko 3 milijarde, a sada je preko 4 milijadre. Povećana su sva davanja za socijalu, za socijalnu dečiju zaštitu, za besplatne užine, za produženi boravak dece u školskim ustanovama, za jednokratnu pomoć za porodilje, za pomoć socijalno ugroženom stanovništvu.
Za socijalno humanitarne organizacije iz udruženja boraca 25 miliona. Pomoć u kući preko Doma zdravlja, i za iznemogla i stara lica preko 18 miliona. Podrška porodicama sa decom, jednokratna pomoć za novorođeno dete, za prvorođeno dete, za duple blizance, trojke i četvorke, za dopremu hrane za Maru 137 miliona. Za narodnu kuhinju koja ide preko Crvenog krsta 36 miliona, a bilo je 31. Za prihvatilište za decu i mlade bilo je preko 16 miliona, a sada je preko 18. Za privatnu zdravstvenu zaštitu 25 miliona. Preko uprave za društvene delatnosti se finansiraju sve ustanove koje se bave socijalom, srednjim obrazovnjem, osnovnim obrazovanjem, predškolskim ustanovama”.